DERSLER
DERSLER / TANGO

‘’Tango’’ hırçınlığın, asaletin, öfkenin, umutsuzluğun, kıskançlığın,hüznün aşkın başka bir deyişle insana ait tüm duyguların dışa yansımasıdır. Tango bugün gösterişli ve ışıltılı dans salonlarında yapılsa da Buenos Aires 'in kenar semtlerinde ortaya çıkan bir dans türüdür. . Tango adının nereden geldiği konusunda çeşitli fikirler ortaya atılmakla birlikte Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği tahmin edilmektedir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Buenos Aires ,Avrupa ve Afrika'da gelen göçmenlerle ve "işçi''sınıfıyla dolmuştur. Göçmenlerin yaşadığı ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlar beraberinde hayal kırıklığı ve bedbinlik getirmiştir. Tango böyle bir buhranın melankolinin dansıdır. Tango; fakir ve sosyal haklarından bile yararlanamayan "alt''sınıf olarak nitelendirilen insanlar tarafından yaratılan özgür ve daha çok doğaçlamaya dayalı bir dans türüdür. Sonrasında barlar ve üst tabakanın buluştuğu mekanlarda, salonlarda kendini göstermeye başlayan UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Tango dansı dünyada saygın bir yer edinmiştir.

Zerafetin, gücün ,esnekliğin ve kusursuzluğun; hırçın, ve duygusal bir karakterin ayaklarından vücuda yansıyan tutkusudur TANGO...

Tango... Arjantin kelimesiyle bestelenen ,ruhunu dansçıların ayak seslerinden alan, unutulamayan vazgeçilmeyen ,bağımlılık yapan ,dizginlemeyen bir anlatılmazdır.

Tango bugün gösterişli ve ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, Buenos Aires'in kenar semtlerinde ortaya çıkan bir dans türüdür Tango adının nereden geldiği konusunda çeşitli fikirler ortaya atılmakla birlikte Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği tahmin edilmektedir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Buenos Aires Avrupa ve Afrika'da gelen göçmenlerle ve işçi sınıfıyla dolmuştur . Göçmenlerin yaşadığı ekonomik,sosyal ve kültürel sorunlar hayal kırıklığı ve bedbinlik getirmiştir. Tango böyle bir buhranın melanko linin dansıdır. Tango fakir ve sosyal haklarından bile yararlanamayan ,alt sınıf olarak nitelendirilen insanlar tarafından yaratılmıştır.

Arjantin'in en büyük kenti olan Buenos Aires, aynı zamanda Güney Amerika'nın da en büyük kentlerinden biridir.

19. yüzyılın sonunda Buenos Aires, Avrupa ve Afrika'dan gelen, birçoğu bu yeni ülkede kendini yalnız hisseden göçmenlerle ve sürgünlerle dolmuştu. Bunlar geçici arkadaşlıklarda, içkide ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak herhangi bir eğlencede avuntu buluyorlardı. Çeşitli kültürlerin karışımı, yeni bir müzik stili ortaya çıkardı; Afrika vuruşları, Kızılderili ritmi ve Latin etkisi Arjantin pampalarının müziğiyle birleşti.

Buenos Aires, nüfusu 12 milyonu geçen bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin'in başkentidir.
Necdet Koyutürk pek çok tango besteleyerek Tango'nun Türkiye'de sevilmesi ve yayılmasını sağlamışlardır. Tangonun bu ithal versiyonları daha az vücut teması esasına dayalıydı (Ballroom Tango) ama bununla beraber pek çokları için hala şok edici idi.

Tango dansı, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. . .